TÜM BİNALAR İÇİN

SU YALITIM ve KORUNMA ÖNERİLERİ

(Önemli: Neden su yalıtımı yapmalıyım?)

Temel , Perde , Teras betonunu su yalıtımlı yapmak:

Su basman altındaki veya yağmura açık dış cephelerdeki betonları suya karşı korumanın en kolay ve en kalıcı yolu... SoftHARÇ WRC-B.

Çok yüksek oranda su itici, mukavemet kaybı olmayan, sağlıklı yaşayan, binayı ve içindekiler sağlıkla yaşatan betonlar için.

Kolay kullanılan, çimento dozajının %3-%5 oranında kolayca katılarak kullanılan, yeni beton katkısı...

Bodrum / Oda / Bina içi   su-nem alma problemi:

Su basman altındaki bodrum duvarlarından veya tabanından gelen nem veya yan cephelerden gelen nem-su etkisini kesmek için yapılması gerekenler şunlardır:
Duvarlar; Mevcut binanın dış cephesinde bir yalıtım yoksa su basman altı nem problemi çok yaygındır... Bitmiş binada dıştan uygulama yapılamayacağı için, içerden korunması gerekir. SoftHARÇ-PWR kullanılarak %100 su geçirimsiz sıva yapabilir ve istenen korumayı sağlayabilirsiniz. (Uygulama duvarı temiz (boyasız, küfsüz vb) ve kuru olmalıdır.)
Her torba çimento için eklenecek 1 adet PWR ile hazırlanan sıva, hafifçe nemlendirilmiş duvara 8-10 mm kalınlığında uygulanır;
5-6 günde kürünü aldıktan sonra çok uzun ömürlü, tam su geçirimsiz (ama nefes alabilen) bir katman oluşturacaktır.
Zemin; Zeminler de alttan su alımına açıktır. Bu nedenle yine SoftHARÇ-PWR ile hazırlanmış 2-3 cm kalınlığında bir şap atılması sorunu orada da halledecektir. Yukarıdaki gibi hazırlanan şap harcı zemine yayılır, perdahlanır ve 5-6 gün kürünü alması beklenir.
Eğer zeminden su-nem gelişi fazla ise, şap harcına her torba çimento için 1.5 paket PWR katılabilir.

Sıvanın/şapın kürünü alması sırasında günde 1-2kez hafifçe nemlendirilmesi çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar...

Eğer Seramik-taş-karo döşemesi yapılacaksa o zaman duvar-zemine SoftHARÇ-İzoHARÇ uygulayarak koruma sağlanabilir. İzoHARÇ çimento esaslı, çift bileşenli, esneyebilen ve uzun ömürlü su yalıtımı sağlar. Koyu boya kıvamında sürülerek (Duvarlara 1 kat, zemine 2 kat) uygulanır.

Dış Cephenin (duvarların) korunması:

Konforlu bir yaşam için, gerek yoğun nem ve gerekse yağmur ile dış cepheden gelen suyun bina içine taşınmasının önüne geçmek gerekir. Bunun için SoftHARÇ önerileri:

a) Eğer henüz binanın sıvası yapılmamış veya tadilat yapma imkanı var ise; Kaba sıva harcına SüperHARÇ, ince sıva harcına PWR katılması sorunu kökten çözer.

b) Sıvası bitmiş binada ise dıştan koruma iki aşamalı yapılabilir; Önce 1:4 oranında sulandırılmış WRK ile boya altına bir kat koruma yapılır; Boya yapıldıktan sonra bir kat WRK uygulanarak hem binanın hem de boyanın korunması (su geçirimsizliği) sağlanmış olur.

c) Bir diğer alternatif ise; Yukarıdaki işlem WR ile de yapılabilir; 1:3 oranında sulandırılmış WR ile boya altına astar yapılır, Boya yapılırken de inceltme suyu, yarısı su-yarısı WR olacak şekilde hazırlanır; bu boya yıkanabilir-silinebilir, sudan etkilenmeyen ve UV'ye çok daha dayanıklı bir boya olur. (Bazı renklerde bir ton koyulaşma olabilir, bir kenarda deneme yapmak faydalıdır)

d) Eski binalarda, sadece boya üstüne bir kat WRK veya WR uygulaması yapılabilir. WRK Şeffaftır, renk değiştirmez, WR ıslak görünüş etkisi verir, bir ton koyulaştırabilir.

WR ve WRK üstün UV (Ultraviyole) dayanımı ile uzun ömürlü koruma sağlar. Suyu ve nemi geçirmez, ancak binanın hefes almasına izin verir. WRK sürüldüğü yüzeye tam nüfuz ederek yüzeyin içine işler, renk değiştirmeden uzun ömürlü korumayı sağlar.
e) Yine SoftHARÇ-İzoHARÇ çift komponentli çimento esaslı elastik su yalıtım malzemesi de duvarlarda kullanılabilir. Tek kat uygulama yeterlidir.

Çatı-Teras-Balkon korunması:

Binaların düz teras şeklindeki çatıları ve balkonları yağmurlardan, biriken sulardan dolayı yoğun bir su geçirme potansiyelindedir.

a) Bu alan beton halindeyse (şapı atılmamışsa) Yukarıda anlatıldığı gibi PWR katkılı şap atılarak bina tam anlamıyla ve çok uzun ömürlü olarak korunabilir;
b) Eğer şap atılamayacak ama seramik uygulanacak ise, önce İzoHARÇ uygulanarak teras ve parapet duvarları korunmalıdır. Üzerine seramik yapılır, daha sonra derz dolguları da WRK sürülerek korunmalıdır.
c) Seramik vb yapılmayacak ise, önce İzoHARÇ sonra üzerine WRK uygulanarak kalıcı koruma sağlanabilir. Eğer çatıda çok çatlak ve eski işlemler varsa, bunlar tamir edilmeli ve zift-vb malzeme temizlenmelidir.
d) Yukarıdakilerin hiçbiri yapılamayacaksa, teras sadece temizlenip, 2 kat WRK uygulanarak yine de korunma sağlanabilir. Daha sonraki  (Teras betonunun kalitesine ve bina yaşına göre her 2-3 yılda bir tekrarlayacak şekilde 1 kat WRK ile takviye yapılması gerekebilir.) 

e) Balkon-Teras seramik kaplı ama yine de su alıyorsa, derzler korunmalıdır. WRK bunun için idealdir. İnce bir fırça ile 2-3 kat yedirerek WRK uygulanır, su problemleri ortadan kaldırılır.

Esneme-çatlama riski olan yerlerin korunması:

Çatı (parapet-zemin birleşimleri), bodrum (köşeler), su basman altı (İç-Dış), kolon-kiriş birleşimleri vb tüm esneyebilen yerlerde kalıcı  su geçirimsizlik için, SoftHARÇ Elastik Membran kullanılır. Yüksek yapışma-tutunma mukavemeti, çok yüksek elastikiyeti, UV dayanımı, mekanik dayanımı ile, bu tip yerlerde kalıcı ve tam su geçirimsizlik sağlar. Depo, fabrika binası vb alanlarda teras veya düz çatıların komple korunmasında da kullanılabilir. 

  SoftHARÇ, tüm sorunlarınızı çözer...