Su ve nem problemlerine

çözümleri...

Çözülmüş örnek olaylar, öneriler...

Binamızı yaptığımız yerde su çıkma riski yüksek; Temelde su yalıtımı ve betonu korumak için membran dışında bir yol kullanmak istiyoruz. Ne önerirsiniz? 

Toprak altında kalan ve yüksek nemli yerlerde Temel betonu ve perde betonlarının suya karşı korunması binanın sağlığı açısından önemi çok büyüktür.

Temel betonu atılırken içine katılacak SoftHARÇ  WRC-B ürünümüz hem su geçirimsiz beton yapılmasını sağlar, hem de beton mukavemetini arttırır, yüzeyini düzgünleştirir.
WRC-B kullanıldığında; her türlü membran'dan çok daha kolay, bina ömrü kadar uzun ömürlü, sağlıklı su korumasını sağlar. Eğer temel ve perde betonu halihazırda dökülmüş ise,  dıştan 1.5 - 2 cm kalınlığında SoftHARÇ-PWR katkılı sıva yapmak en makul çözümdür.

Fabrika depomuzun çatısını komple sudan koruyacak, yaz-kış esnemesinden ve yazın güneşten etkilenmeyecek bir çözüm arıyoruz. Ne yapmalıyız?

Fabrika, Depo, İşletmeler, Okullar, Alışveriş merkezleri gibi, içinde hava sirkülasyonu olan yerlerin çatıları komple SoftHARÇ-Elastik Membran ile kaplanabilir. Rulo veya  Fırça ile kolayca sürülen Elastik Membran, yüksek yapışma kabiliyeti ve mükemmel esnekliği (%300) ile sağlam korumaya; güçlü UV ve Donma-Çözünme dayanımı ile de uzun ömüre sahiptir. 1-2 mm kalınlığında uygulanır, bakım-onarım için üzerinde yürünebilir, arzu edilirse özel renklerde de üretilebilir.

Binamız/dairemizin bir bodrumu var.

Bohçalama da yapmıştık, ama duvarlarımız sürekli nemli; boya tutmuyor, kabarıyor ve beyaz küf oluyor.

Bir eşya koyamıyoruz, sürekli boya yapmak zorunda kalıyoruz.

Çaresi nedir? 

Toprak altında kalan yapılarda su-nem yalıtımı çok önemlidir.

Maalesef "bohçalama" denilen uygulama ne kadar iyi malzeme kullanılsa bile yeterli olmayabiliyor, çünkü kullanılan plastik tabakalar ek yerlerinden atıyorlar.

Bitmiş (mevcut) bir binada bu sorunun çözümü, içeriden duvarlara SoftHARÇ-PWR katılmış sıva yapmaktır.

Önce duvardaki kabarmış sıva indirilir, boya varsa kazınır, sonra Çimento-PWR-Kum karışımı ile yapılmış harç ile yaklaşık 1 cm kalınlığında standart sıva uygulanır. Her 50 Kg (bir torba) çimento için bir paket PWR katılır.

Bu sıva 4-6 gün nemlendirilerek sorunsuz priz (kür) alması sağlanır. Ardından duvara normal boya uygulaması yapılır.

Eğer zeminden böyle bir nem-su gelişi var ise, bu durumda aynı şekilde Çimento-PWR-Kum karışımı ile 3-5 cm kalınlığında şap atılır, ancak şap harcı için her 50 kg (bir torba) çimento için 1.5 paket PWR kullanılır., yine 4-6 gün nemlendirilerek priz (kür) alması temin edilir.

Artık binanız sorunsuz bir ömür için hazırdır.

Terasımızda su problemi olmasın diye seramik yapacağız.

Ama komşulardan görüyoruz, seramik kaplı teraslar bile alt kat tavanına nem verebiliyor.

Ne yapmalıyız?

Evet, eğer doğru uygulama yapılmazsa seramik kaplama da terasdan su gelişine engel olmaz.

Önce teras zemini kirden ve önceki kaplamalardan temizlenir. SoftHARÇ-İzoHARÇ kullanılarak bir kat ön koruma sağlanır. İzoHARÇ hem esnek hem de çimento esaslı olduğu için mükemmel tutunma özelliğine sahiptir.

Bir gün sonra Seramikler derz aralığı verilerek döşenir. Döşeme tamamlanıp prizini aldıktan sonra, derz dolgusu harcı özel şekilde hazırlanır. Harç suyunun yarısı SoftHARÇ-WR, diğer kısmı şebeke suyu olacak şekilde bir sıvı karışım yapılır ve harç bu karışım ile hazırlanır. Bu hazırlanan derz hem içten su geçirimsiz, hem de elastik olur ki, ileriki zamanlarda seramikten ayrılma yapmaz.

Derz harcı normal şekilde uygulanır, 30-40 dk sonra fazlalıkları silinir. Derzler kuruduktan sonra ekstra güvence için, üzerlerine bir fırçanın keskin kenarı ile SoftHARÇ-WRK sürülüp, 1 tam gün kuruması beklenir.  Artık bir zırh gibi çatınızı koruyan bir teras ortaya çıkmış olur.

Evimizin banyosundan/balkonundan  alt kattaki komşumun tavanına su sızıyor.
Ne önerirsiniz?

(Çatı/Terastaki seramiklerden tavana su/nem gelmesi sorunu da aynıdır...)

Seramiklerinizin derzlerini "1 ölçek StoneCARE-NOSLIP +  3 ölçek su" karışımı kullanarak ve bir bulaşık süngerinin kenarı ile iyice temizleyin. Daha sonra  duru su ile 2 kez tekrar silin. (Eğer temizlemezsek kirli hali ile korumuş oluruz, ki hiç hoş görünmez)

Ertesi gün, bir ince fırçanın keskin kenarını kullanarak, derzlere 2-3 kat  SoftHARÇ-WRK sürün.

2. kattan sonra eğer sürdüğünüz WRK derz üzerinde damla-damla kalıyor, emilmiyorsa sürmeyi bırakın, fazlalıkları kuru ve temiz bir pamuklu bez ile alın.

En az 24 saat alanın kuru kalmasını sağlayın;

Artık hem aşağı su geçirmeyen, hem de beyazlığını uzun süre koruyan derzleriniz var...

Yazlığımın havuzundaki seramik araları yosun bağlıyor, hiç güzel görünmüyor.
Ne yapmalıyım?

Burada da sorun derz dolgularının suyu içine alıp, bakteri üretmeleridir.

Önce derzler temizlenmelidir. ( "1 ölçek kireç sökücü  3 ölçek su" karışımı kullanarak ve bir bulaşık süngerinin kenarı ile iyice temizleyin. Daha sonra  duru su ile tekrar silin.)

(Eğer derzlerde kırık-çatlak-bozuk alanlar var ise, o zaman bunları söküp, yenilemek en iyi çözümdür. Bu durumda derz harcı 1:1 sulandırılmış SoftHARÇ-WR ile hazırlanır. Bu hazırlanan derz hem içten su geçirimsiz, hem de elastik olur ki, ileriki zamanlarda seramikten ayrılma yapmaz.)

Ertesi gün,  bir ince fırçanın keskin kenarını kullanarak, derzlere 2-3 kat  SoftHARÇ-WRK sürün. (Sürerken malzemeyi olabildiğince emdirmeye çalışın) 2. kattan sonra eğer sürdüğünüz WRK derz üzerinde damla-damla kalıyor, emilmiyorsa sürmeyi bırakın, fazlalıkları kuru ve temiz bir pamuklu bez ile alın. Uygulama sırasında seramik üzerine taşan-damlayan malzemeyi de kurumadan temiz bir bezle silin.

Bu uygulamadan sonra en az 24 saat derzlerin kuru kalmasını sağlayın; Sorununuz çözülmüştür.

Yeni bina yapıyoruz, zeminden duvarlara su yürüme riskini nasıl önleriz?

Bu soru temel yalıtımı tam yapılamamış veya bulunduğu zemin itibarı ile su alma riski olan yerlerde çok önemli bir sorundur.

(yazlıklar, tek katlı evler, toprağa oturan apartmanların zemin katları gibi)

Bu önemli derdi SoftHARÇ çok kolay önler.

ilk sıra tuğla döşenmeden önce SoftHARÇ-PWR katkılı bir harç hazırlanır, zemine 2-3 cm kalınlığında bir yastık yapılır;

40-45 dakika sonra, yastık harcı tam sertleşmeden üzerine tuğla döşemeye başlanır.

Tuğla döşeme harcı da SoftHARÇ-SüperHARÇ katılarak hazırlanır (Kireç kullanılmaz)

Bu şekilde zeminden nem gelişi kalıcı olarak kesilmiş olur...

Çatımız düz teras halinde, üzeri oldukça iyi durumda ama baca kenarlarında ve duvar kenarlarında çatlaklar olmuş, buralardan su girdiğini düşünüyoruz. Tavanda nem ve kabarma oluyor. Ne önerirsiniz?

Bu sorun da mevcut binalarda çok görülür. Bina oturması, küçük depremler, doğru yapılmamış şap uygulaması buna sebep olabilir.
Çözümü SoftHARÇ Elastik Membran ile mümkündür. Önce çatlaklar basitçe tamir edilir.
Daha sonra Elastik Membran, çatlama riski olan tüm hatlara, su olukları etrafına  10-15 cm kalınlığında bir bant şeklinde, 1-2 mm kalınlığında sürülür.

Binamız deniz kıyısında (yazlık) ve dış duvarlarda kabarmalar, iç duvarlarda boya dökülmeleri, bazı yerlerde de sıva kabarması-dökülmeleri var. Nasıl çözebiliriz?

Dışarıdaki kabaran-dökülen sıvalar varsa onları indirmek;duvarı temizleyip, üzerine komple SoftHARÇ-PWR katkılı ince sıva yapmak en güzel çözümdür.
İçeride ise, bu tip sıvaları dökün, duvarı temizleyin, SoftHARÇ-SüperHARÇ katkılı ince sıva yapın.

Daha sonra üzerine yapılacak (iç ve dış) boyayı da inceltme suyuna ½ oranında katılacak SoftHARÇ-WR ile yapın, bir daha böyle bir sorununuz olmaz.

SoftHARÇ-WR katkılı boya dışarıda su geçirmez, uzun ömürlü;  içerde de kabarmaz (aşırı durumlar haricinde) ve silinebilir olur.


Sorunuza cevap bulamadınız mı? Lütfen bize yazın, hemen size bilgi verelim...